Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni.
Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach:
- Osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.
- Osobom posiadającym dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności (świadczenie przysługuje za ww. osoby niepełnosprawne, za osoby sprawujące nad nimi opiekę oraz za każde małoletnie dziecko tych osób)
- Osobom, które ukończyły 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni).
- Kobietom w ciąży.
- Osobom wychowującym dziecko do 12 miesiąca życia.
- Osobom samotnie sprawującym na terytorium RP opiekę nad trojgiem i więcej dzieci (świadczenie przysługuje za ww. osoby oraz za każde małoletnie dziecko tych osób).
- Małoletnim, którzy przybyli na terytorium RP bez opieki osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nimi oraz małoletnim, którzy przed przybyciem na terytorium RP byli umieszczeni w pieczy zastępczej (świadczenie przysługuje za małoletnich, za opiekunów tymczasowych oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego).
Wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem, wniosek złożony z uchybieniem terminu pozostawia się bez rozpoznania.
Przygotowała: Mariola Makuch-Bobka (MGOPS)