Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 200 000 000,00 zł.
Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:
Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego w terminie od dnia 6 listopada 2024 r. do dnia 27 listopada 2024 r.
Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r.
Na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych został zamieszczony stosowny komunikat oraz ogłoszenie o naborze wniosków.
KRYTERIA UCZESTNICTWA
Uczestnikiem Programu może zostać osoba, która spełnia następujące kryteria:
1. Podmiotowe:
jest członkiem rodziny lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością sprawującym bezpośrednią opiekę nad:
1) dzieckiem od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub
2) osobą niepełnosprawną posiadającą:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
zamieszkałym na terenie gminy Proszowice.
2. Formalne:
Złoży w terminie od 10.01.2025 r. do 31.01.2025 r. wymagane dokumenty rekrutacyjne (do pobrania w załączniku poniżej):
1) Karta zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
2) Oświadczenie osoby ubiegającej się o usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieki Wytchnieniowej” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
3) Klauzula RODO
4) Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
3. Dodatkowe:
Decyduje kolejność zgłoszeń, jednak w przypadku zgłoszenia się większej liczby kandydatów w czasie trwania rekrutacji w pierwszej kolejności uwzględnione zostaną potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która:
1) stale przebywa w domu i nie korzysta np. np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej, uczących się lub studiujących;
2) ma niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną;
Uwzględniony zostanie także stan zdrowia i sytuacja życiowa osób ubiegających się o usługi opieki wytchnieniowej oraz osób z niepełnosprawnościami.
Kartę zgłoszenia Uczestnika wraz z wymaganymi dokumentami można złożyć:
- bezpośrednio w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Proszowicach pok. nr 24
- listownie za pośrednictwem poczty na adres Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Proszowicach ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice, za datę złożenia będzie przyjęta data wpływu do Ośrodka;